Winners Archive – VAC

Congratulations to the 2019 Winners of the High School Visual Arts Competition

Best of Show

The Book Jacket by Larkin Stephanos, Campolindo, 9th Grade

2D Awards

1st Place - Avian Anomaly by Hannah Anderson, Head-Royce, 11th Grade
2nd Place - Zebra on Cardboard by Shae Silva, Campolindo, 12th Grade
3rd Place - Heirloom by Chloe Kim Head-Royce, 11th Grade

Honorable Mentions
Mindless Thought by Brightan Yingm, Campolindo, 11th Grade
Feet by Audrey Call, Campolindo, 12th Grade
Delphina by Jennifer Atkins, Miramonte, 12th Grade
The Dad Tree by Veronica Huish, Miramonte, 12th Grade

3D Awards

1st Place - Femme en Mouvement by Sarah Stenovec, Miramonte, 11th Grade
2nd Place - Alex by Jessica Shen, Miramonte, 12th Grade
3rd Place - Pool Reflection by Jivana Nagpal, Bentley, 10th Grade

Honorable Mentions
Splash by Taylor Johnson, Miramonte, 12th Grade
Spore-ky Pig by Tawny Fischer, Campolindo, 10th Grade
Untitled by Garrett Louie, Miramonte, 12th Grade
HM - My Blue Pot by Emily Sverak, Acalanes, 12 Grade

Photography & Digital Design Awards

1st Place - Atmosphere by Andrew Parker, Campolindo, 9th Grade
2nd Place - Hands by Jake Turnbull, Bentley, 12th Grade
3rd Place - Erosion by Lillia Hammond, Bentley, 10th Grade

Honorable Mentions
Bridal Veil Falls Creek by Gary Fleischmann, Acalanes, 11th Grade
Deer in the Spotlight by Taylor Floyd, Campolindo, 11th Grade
Cowboy Hat by Ignacio Piqueras, Acalanes, 12th Grade
Alternate Reality by Kailani Thompson, Miramonte, 11th Grade

To view the 2019 Awards Brochure, click here.

Congratulations to the Past Winners of VAC

2017 Winners

Best In Show

Untitled by Abby Lapporte, Acalanes, 10th Grade

2D Awards

1st Place - Cara by Anastasia Leones, Acalanes, 11th Grade

2nd Place - Fractured Hawaiian Sea Turtle by Nicole Edwards, Acalanes, 10th Grade

3rd Place - Untitled by Jadey Sadoff, Acalanes, 12th Grade

Honorable Mention - girl. by Elle Hoarau, Acalanes, 11th Grade

Honorable Mention - Homeless by Ana Bernardo, Campolindo, 12th Grade

Honorable Mention - Cupcakes by Grace Schmidt, Campolindo, 11th Grade

Honorable Mention - Will to Power by Aidan McBride, Miramonte, 11th Grade

3D Awards

1st Place - Fish by Aidan McBride, Miramonte, 11th Grade

2nd Place - Full Metal Alchemist, Nathan Shin, Las Lomas, 11th Grade

3rd Place - Humans by Zoë Venable, Miramonte, 11th Grade

Honorable Mention - Light as a Feather by April Lindblad, Campolindo, 9th Grade

Honorable Mention - A Cardboard Fist by Justin Li, Las Lomas, 9th Grade

Honorable Mention - Coil Vessel by Charlotte Ensley, Acalanes, 12th Grade

Honorable Mention - Midnight by Dana Chan, Miramonte, 12th Grade

Photography Awards

1st Place - Untitled by Maya Jenn, Campolindo, 11th Grade

2nd Place - Untitled by Isabel Owens, Campolindo, 12th Grade

3rd Place - Solitary by Isobel Whitehead, Acalanes, 11th Grade

Honorable Mention - Untitled by Emilie Naughten, Campolindo, 12th Grade

Honorable Mention - Untitled by Vincent Ho, Campolindo, 12th Grade

Honorable Mention - Poking the Bubble by Henry Braff, Bentley Upper School, 11th Grade

Honorable Mention - Dancing Through Life by Nell Kessenich, Acalanes, 10th Grade

 

2016 Winners

Best of Show

Nesting Dolls, Nora Guergah, Miramonte High School, 12th Grade

2D AWARDS

1st Place, Untitled, Sophia Lindgren, Acalanes High School, 9th Grade

2nd Place, Untitled, Madeleine Taylor, Campolindo High School, 12th Grade

3rd Place, Elegant, Siena Kuan, Acalanes High School, 12th Grade

Honorable Mention, Untitled, Jadey Sadoff, Acalanes High School, 11th Grade

Honorable Mention, Untitled, Adia Tajima, Campolindo High School, 12th Grade

3D AWARDS

1st Place, Nesting Dolls, Nora Guergah, Miramonte High School, 12th Grade

2nd Place, Lost Love, Zoe Venable, Miramonte High School, 10th Grade

3rd Place, Out to Lunch, Samuel Turoff-Ortmeyer, Bentley Upper School, 12th Grade

Honorable Mention, Octopi in Boxes, Siena Kuan, Acalanes High School, 12th Grade

Photography

1st Place, Untitled, Jaime Brown, Campolindo High School, 11th Grade

2nd Place, A Change in World, Gabrielle Thompson, Campolindo High School, 12th Grade

3rd Place, The Chair, Allyson Ikeya, Campolindo High School, 12th Grade

Honorable Mention, Green Tree Phython, Neelu Namboodiri, Bentley Upper School, 10th Grade

Honorable Mention, Untitled, Alicia Long, Campolindo High School, 11th Grade

 

2015 Winners

BEST OF SHOW

DD09    Chinatown Bicycle, Zack Watson, Campolindo, 12th Grade

2D AWARDS

1st Place    2D47    untitled, Jadey Sadoff, Acalanes, 10th Grade

2nd Place    2D26    Colorful Melancholy, Bella Gutman, Miramonte 12th Grade

3rd Place    2D66    Lost, Bojana Rankovic, Las Lomas, 12th Grade

Honorable Mention    2D12    Untitled, Izzy Tankka, Acalanes, 11th Grade

Honorable Mention    2D19    Untitled, Madeleine Taylor, Campolindo, 11th Grade

Honorable Mention    2D69    Untitled, Laura Ramirez, Las Lomas, 12th Grade

Honorable Mention    2D71    How To Grow Up!, Klifford Ganancial, Las Lomas, 12th Grade

3D AWARDS

1st Place    3D52    The Lichen Ladies, Nora Guergah, Miramonte, 11th Grade

2nd Place    3D26    Untitled, Brigid Berndt, Miramonte, 10th Grade

3rd Place    3D20    Kirin, Ara Walls, Campolindo, 10th Grade

Honorable Mention    3D04    Adam Smith’s Invisible Hand, Will Gittings, Miramonte, 12th Grade

Honorable Mention    3D06    Untitled, Kathryn McCarty, Acalanes, 12th Grade

Honorable Mention    3D18    Pencil Box, Grace Schmidt, Campolindo, 9th Grade

Honorable Mention    3D29    Labyrinth, Lydia Lapporte, Acalanes, 12th Grade

PHOTOGRAPHY AWARDS

1st Place    P48    Untitled, Taylor Odom, Holden High School, 12th Grade

2nd Place    P50    Smoke Bomb, Bojana Rankovic, Las Lomas, 12th Grade

3rd Place – Tie    P20    Gabrielle, Alannah Buyce, Campolindo, 12th Grade

3rd Place – Tie    P44    Love Has No Gender, Kristen Kawaguchi, Miramonte, 12th Grade

Honorable Mention    P05    Smile, Julia Bowers, Miramonte, 10th Grade

Honorable Mention    P17    Untitled, Ana Glosson, Campolindo, 11th Grade

Honorable Mention    P41    Duet, Kai Mills, Acalanes, 10th Grade

DIGITAL DESIGN AWARDS

1st Place    DD02    The Fire Burning In All of Us, Zachary Sandberg, Bentley, 11th Grade

2nd Place    DD01    Leap Posters, Sophia Spitulnik, Miramonte, 12th Grade

3rd Place    DD06    On Cloud Nine, Michelle Pang, Campolindo, 12th Grade

Honorable Mention    DD11    Natsu, Klifford Ganancial, Las Lomas, 12th Grade

Honorable Mention    DD12    1914/2014, Bojana Rankovic, Las Lomas, 12th Grade

Note: 2D, 3D, P, DD + number is student’s artwork entry number.

 

2014 Winners

Best in Show Viewers’ Choice Award

“Untitled”  Emily LaRoche 11th Grade, Bentley Upper School

2D AWARDS

1st Place – “Meat Shop”  Courtney Daum 12th Grade, Campolindo High School

2nd Place – “Cinco De Mayo”   Jane Fessenden 12th Grade, Miramonte High School

3rd Place – “Untitled”  Arianna Ninh 11th Grade, Acalanes High School

Honorable Mention – “Untitled”  Haley Marx 12th Grade, Miramonte High School

Honorable Mention – “False African Violet”  Margot Mai 12th Grade,  Miramonte High School

Honorable Mention – “thoughts”  Lauren Fitterer 12th Grade, Las Lomas High School

3D WINNERS

1st Place – “Brown Boots”  Katrina Salinas 12th Grade,  Acalanes High School

Tie 2nd Place – “Untitled”  Gavin Rock 11th Grade, Campolindo High School

Tie 2nd Place  – “Horse and Rider Jumping in Phases”  Devyn  Hinkle, 12th Grade Bentley Upper School

3rd Place  – “Memento moire”  Daniell McCann 12th Grade,  Acalanes High School

Honorable Mentions – “Slinky Dog”  Mariah Brown 9th Grade, Campolindo High School

Honorable Mentions – “Nature’s Music”  Will Gittings 11th Grade, Miramonte High School

Honorable Mentions – “The Key to the Future”  Misaki Kobayashi 10th Grade, Miramonte High School

PHOTOGRAPHY WINNERS

1st Place – “Self Portrait”  Saarah Slechta 12th Grade, Campolindo High School

2nd Place – “Surface Markings”  Anna Fenske 12th Grade, Campolindo High School

3rd Place – “Melancholic Dreams”  Shahong Lee 11th Grade, Bentley Upper School

Honorable Mentions – “Cogita”  Jonathan  Rowland 12th Grade, Campolindo High School

Honorable Mentions –  “Yellow jacket”  Santi Cabrera 10th Grade, Campolindo High School

Honorable Mentions –  “Freedom In Her Eyes”  Hanna Schoenberger 12th Grade, Campolindo High School

Honorable Mentions –  “Pensive”  Hannah Buck 11th Grade, Campolindo High School

Honorable Mention, Digital Designs

“The Water Cycle”  Sophia Spitulnik 11th Grade, Miramonte High School

To download 2014 Artists & Awards Program, click here.

 

2013 Winners

Best in Show Viewer’s Choice Award

After tabulating 224 text votes and weighing in judges’ vote, the Best of Show goes to…

‘Giraffe’, Amy Hollishwandner, 12th Grade, Acalanes

2D Winners

1st Place – ‘Girl on Fire’, Olivia Barnum, 12th Grade, Bentley

2nd Place – ‘Violin with Candles and Sunflowers’, Caitlyn Sit, 12th Grade, Campolindo

3rd Place – ‘Boots, Boots, Boots’, Colette Walker, 12th Grade, Campolindo

2D Honorable Mentions

‘Intriguing’, Bryce Bixler, 10th Grade, Acalanes

‘Untitled’, Sita Lujintanon, 10th Grade, Bentley

‘The Morrighan’, Izzy Parkinson-Morgan, 11th Grade, Acalanes

‘Giraffe’, Amy Hollishwandner, 12th Grade, Acalanes

3D Winners

‘Evolution of Music’, Lauren Gray, 10th Grade, Bentley1st Place – ‘Tangled’, Cari Carter, 11th Grade, Miramonte

2nd Place – ‘Sharkring’, Albert Maio, 12th Grade, Miramonte

3rd Place – ‘Nidhi’, Katrina Salinas, 11th Grade, Acalanes

3D Honorable Mentions

‘Voyage’, Marie-Claire Schillinger, 10th Grade, Miramonte

‘Octelephant’, Maddie Wheeler, 10th Grade, Acalanes

Photography Winners

1st Place – ‘Senseless Emotion’, Gavin Thatcher, 10th Grade, Acalanes

2nd Place – ‘Untitled’, Lindsay Wong, 11th Grade, Campolindo

3rd Place (tie) – ‘Taxi Cab in New York City’, Hanna Schoenberger, 11th Grade, Campolindo

3rd Place (tie) – ‘The Landlord’, Sachi Granich, 10th Grade, Bentley

Photography Honorable Mentions

‘stuck in a daze’, Emily LaRoche, 10th grade, Bentley

‘Self-Portrait’, Magda Herrera , 12th Grade, Bentley

‘Self-Portrait’, Minghan Zhong, 11th Grade, Bentley

To download 2013 Artists & Awards Program, click here.

To download 2012 Artists & Awards Program, click here.

To download 2011 Artists & Awards Program, click here