Visual Arts Competition Past Winners

 

PAST VAC WINNERS

 

2015 Winners

BEST OF SHOW    DD09    Chinatown Bicycle, Zack Watson, Campolindo, 12th Grade


2D AWARDS

1st Place    2D47    untitled, Jadey Sadoff, Acalanes, 10th Grade
2nd Place    2D26    Colorful Melancholy, Bella Gutman, Miramonte 12th Grade
3rd Place    2D66    Lost, Bojana Rankovic, Las Lomas, 12th Grade
Honorable Mention    2D12    Untitled, Izzy Tankka, Acalanes, 11th Grade
Honorable Mention    2D19    Untitled, Madeleine Taylor, Campolindo, 11th Grade
Honorable Mention    2D69    Untitled, Laura Ramirez, Las Lomas, 12th Grade
Honorable Mention    2D71    How To Grow Up!, Klifford Ganancial, Las Lomas, 12th Grade


3D AWARDS

1st Place    3D52    The Lichen Ladies, Nora Guergah, Miramonte, 11th Grade
2nd Place    3D26    Untitled, Brigid Berndt, Miramonte, 10th Grade
3rd Place    3D20    Kirin, Ara Walls, Campolindo, 10th Grade
Honorable Mention    3D04    Adam Smith’s Invisible Hand, Will Gittings, Miramonte, 12th Grade
Honorable Mention    3D06    Untitled, Kathryn McCarty, Acalanes, 12th Grade
Honorable Mention    3D18    Pencil Box, Grace Schmidt, Campolindo, 9th Grade
Honorable Mention    3D29    Labyrinth, Lydia Lapporte, Acalanes, 12th Grade


PHOTOGRAPHY AWARDS

1st Place    P48    Untitled, Taylor Odom, Holden High School, 12th Grade
2nd Place    P50    Smoke Bomb, Bojana Rankovic, Las Lomas, 12th Grade
3rd Place - Tie    P20    Gabrielle, Alannah Buyce, Campolindo, 12th Grade
3rd Place - Tie    P44    Love Has No Gender, Kristen Kawaguchi, Miramonte, 12th Grade
Honorable Mention    P05    Smile, Julia Bowers, Miramonte, 10th Grade
Honorable Mention    P17    Untitled, Ana Glosson, Campolindo, 11th Grade
Honorable Mention    P41    Duet, Kai Mills, Acalanes, 10th Grade


DIGITAL DESIGN AWARDS

1st Place    DD02    The Fire Burning In All of Us, Zachary Sandberg, Bentley, 11th Grade
2nd Place    DD01    Leap Posters, Sophia Spitulnik, Miramonte, 12th Grade
3rd Place    DD06    On Cloud Nine, Michelle Pang, Campolindo, 12th Grade
Honorable Mention    DD11    Natsu, Klifford Ganancial, Las Lomas, 12th Grade
Honorable Mention    DD12    1914/2014, Bojana Rankovic, Las Lomas, 12th Grade

Note: 2D, 3D, P, DD + number is student’s artwork entry number.


 

 

2014 Winners

2D Winners
1st Place - "Meat Shop"  Courtney Daum 12th Grade, Campolindo High School
2nd Place - "Cinco De Mayo"   Jane Fessenden 12th Grade, Miramonte High School
3rd Place - "Untitled"  Arianna Ninh 11th Grade, Acalanes High School

2D Honorable Mentions
"Untitled"  Haley Marx 12th Grade, Miramonte High School
"False African Violet"  Margot Mai 12th Grade,  Miramonte High School
"thoughts"  Lauren Fitterer 12th Grade, Las Lomas High School

3D Winners
1st Place - "Brown Boots"  Katrina Salinas 12th Grade,  Acalanes High School
Tie 2nd Place - "Untitled"  Gavin Rock 11th Grade, Campolindo High School
Tie 2nd Place  - "Horse and Rider Jumping in Phases"  Devyn  Hinkle, 12th Grade Bentley Upper School 
3rd Place  - "Memento moire"  Daniell McCann 12th Grade,  Acalanes High School

3D Honorable Mentions
"Slinky Dog"  Mariah Brown 9th Grade, Campolindo High School
"Nature's Music"  Will Gittings 11th Grade, Miramonte High School
"The Key to the Future"  Misaki Kobayashi 10th Grade, Miramonte High School

Photography Winners
1st Place - "Self Portrait"  Saarah Slechta 12th Grade, Campolindo High School
2nd Place - "Surface Markings"  Anna Fenske 12th Grade, Campolindo High School 
3rd Place - "Melancholic Dreams"  Shahong Lee 11th Grade, Bentley Upper School

Photography Honorable Mentions
"Cogita"  Jonathan  Rowland 12th Grade, Campolindo High School
"Yellow jacket"  Santi Cabrera 10th Grade, Campolindo High School
"Freedom In Her Eyes"  Hanna Schoenberger 12th Grade, Campolindo High School
"Pensive"  Hannah Buck 11th Grade, Campolindo High School

Honorable Mention, Digital Designs

"The Water Cycle"  Sophia Spitulnik 11th Grade, Miramonte High School


Best in Show Viewers’ Choice Award

After tabulating 294 text votes and weighing in judges' vote, the Best in Show goes to...

"Untitled"  Emily LaRoche 11th Grade, Bentley Upper School


To download 2014 Artists & Awards Program, click here.


 

2013 Winners

2D Winners

1st Place - 'Girl on Fire', Olivia Barnum, 12th Grade, Bentley
2nd Place - 'Violin with Candles and Sunflowers', Caitlyn Sit, 12th Grade, Campolindo
3rd Place - 'Boots, Boots, Boots', Colette Walker, 12th Grade, Campolindo


2D Honorable Mentions

'Intriguing', Bryce Bixler, 10th Grade, Acalanes
'Untitled', Sita Lujintanon, 10th Grade, Bentley
'The Morrighan', Izzy Parkinson-Morgan, 11th Grade, Acalanes
'Giraffe', Amy Hollishwandner, 12th Grade, Acalanes


3D Winners

1st Place - 'Tangled', Cari Carter, 11th Grade, Miramonte
2nd Place - 'Sharkring', Albert Maio, 12th Grade, Miramonte
3rd Place - 'Nidhi', Katrina Salinas, 11th Grade, Acalanes


3D Honorable Mentions

'Voyage', Marie-Claire Schillinger, 10th Grade, Miramonte
'Octelephant', Maddie Wheeler, 10th Grade, Acalanes
'Evolution of Music', Lauren Gray, 10th Grade, Bentley


Photography Winners

1st Place - 'Senseless Emotion', Gavin Thatcher, 10th Grade, Acalanes
2nd Place - 'Untitled', Lindsay Wong, 11th Grade, Campolindo
3rd Place (tie) - 'Taxi Cab in New York City', Hanna Schoenberger, 11th Grade, Campolindo
3rd Place (tie) - 'The Landlord', Sachi Granich, 10th Grade, Bentley


Photography Honorable Mentions

'stuck in a daze', Emily LaRoche, 10th grade, Bentley
'Self-Portrait', Magda Herrera , 12th Grade, Bentley
'Self-Portrait', Minghan Zhong, 11th Grade, Bentley


Best in Show Viewer's Choice Award

After tabulating 224 text votes and weighing in judges' vote, the Best of Show goes to...
'Giraffe', Amy Hollishwandner, 12th Grade, Acalanes


To download 2013 Artists & Awards Program, click here.

To download 2012 Artists & Awards Program, click here.

To download 2011 Artists & Awards Program, click here